NOCLEGI
 
 
Noclegi w ...
Strona Główna
Ustka
Orzechowo
Przewłoka
Poddąbie
Rowy
Duninowo
Wodnica
Machowino
Machowinko
Poleć nas znajomym


Nowości
Administracja
Oferta/Regulamin
Dodaj obiekt
Moje ogłoszenie
Napisz do nas
Wszystkie artykuły
LINKI
Mapa serwisu
Polityka prywatności
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Jastrzębia Góra. Noclegi pokoje wczasy

Jastrzębia Góra zaprasza Gości na wypoczynek

Jastrzębia Góra z lotu ptaka

  Jastrzębia Góra to nadmorska miejscowość wypoczynkowa leżąca w gminie Władysławowo. W skład Jastrzębiej Góry wchodzą Lisi Jar oraz Jasne Wybrzeże. Kurort sąsiaduje z osiedlem i przylądkiem Rozewie oraz z osiedlem Tupadły.
   Najstarsze dokumenty o Jastrzębiej Górze pochodzą z roku 1848; miejscowość nosiła wtedy niemiecką nazwę Habichtsberg,  pojawiała się również polska nazwa Pilice. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości(1920 r), ukonstytuowano nazwę osady Jastrzębia Góra, która pochodzi prawdopodobnie od leżącej kilka kilometrów na wschód Góry Jastrzębskiej (67,8 m n.p.m.). 
   W tym okresie przejeżdżali tu na wypoczynek znani przedstawiciele polskiej elity: między innymi Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły i Ignacy Mościcki. Duży napływ gości ze stolicy sprawił, iż miejscowość nazywano żartobliwie "Nową Warszawą".

    W roku 1928 rozpoczęto budowę drogi łączącej Władysławowo z Jastrzębią Górą , co przyczyniło się do rozwoju miejscowości. Jastrzębia Góra stała się jednym z najpopularniejszych kurortów na polskim wybrzeżu. Na stałe zamieszkuje ją ok. 1100 mieszkańców, w sezonie letnim liczba ta wzrasta do ok. 30-25 tysięcy.
Jastrzębia Góra posiada wysoki klifowy brzeg (wysokość do 33 m n.p.m.). W 1966 roku wybudowano wieżę wyciągową Światowid ,wyposażoną w windę zwożącą turystów ze skarpy na plażę. Wieża była czynna przez pięć lat; winda przewoziła rocznie ok. 60 tys. ludzi. Morze podmywające nieustannie  klif morski naruszyło stabilność wieży, która zaczęła się coraz bardziej przechylać i przestała być użytkowana. W nocy z 6 na 7 stycznia 1982 roku zawaliła się a jej pozostałości do dziś leżą u stóp urwiska.

   Dzisiaj na piaszczystą plażę prowadzą strome, liczące ok. 300 stopni, schody. Szerokość plaży wynosi miejscami nawet 200 metrów. Unikatowe klifowe wybrzeże oddziela Jastrzębią Górę od pięknej plaży. Przebywając w Jastrzębiej Górze warto zobaczyć parów zwany Lisim Jarem, gdzie występuje bardzo bogata i interesująca roślinność.

 
POLECAMY NOCLEGI
Ustka. Willa "Janina"
Pokoje u Antoniny
Ustka."Pod Trójką"
Ustka apart. "Joanna"
Gościmy
 
Top! Top!