NOCLEGI
 
 
Noclegi w ...
Strona Główna
Ustka
Orzechowo
Przewłoka
Poddąbie
Rowy
Duninowo
Wodnica
Machowino
Machowinko
Poleć nas znajomym


Nowości
Administracja
Oferta/Regulamin
Dodaj obiekt
Moje ogłoszenie
Napisz do nas
Wszystkie artykuły
LINKI
Mapa serwisu
Polityka prywatności
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Łeba Noclegi Pokoje Wczasy

Herb ŁebyŁeba zaprasza nad morze i nad jeziora

 

   Łeba - nieduże miasto położone u ujścia rzeki Łeby do morza powstało ponad 700 lat temu. Pierwsze informacje o Łebie pochodzą z 1282 roku. Prawa miejskie Łeba otrzymała w 1357 roku, a jej pierwszym włodarzem był Henryk Fleming. Osada była nie tylko ośrodkiem rybołówstwa, ale także punktem handlu drewnem.

   Ruchome wydmy, które dziś są atrakcją tej miejscowości, przez wieki były największym wrogiem Łeby. W latach 1396, 1441, 1467 miasto niszczyły też wielkie powodzie, które w roku 1491 spowodowały przesunięcie ujścia rzeki o 2 km na wschód. Karczowanie nadmorskich lasów oraz zmiana klimatu przyspieszyły powstawanie i przemieszczanie się wydm. W 1558 roku Łeba została bezpośrednio zagrożona przez nasuwające się wydmy, a wielka powódź zmusiła mieszkańców do ucieczki. Podjęto wówczas decyzję o budowie nowego miasta na wschód od ujścia rzeki Łeby. W ciągu pierwszej połowy XIX wieku ujście rzeki przesunęło się o ponad 400 metrów na wschód.

   W latach 1886-1887 wybudowano falochrony i uregulowano rzekę, jednak piasek nadal zagrażał portowi, uruchomiono więc w 1910 roku pogłębiarkę ssącą, utrzymującą odpowiednią głębokość kanału. Rozwój komunikacji drogowej i kolejowej zapoczątkował wzrost ruchu turystycznego w tym rejonie. Po pierwszej wojnie światowej Łeba stała się ulubionym letniskiem niemieckich bogaczy i artystów. Ludność niemiecka zaczęła opuszczać Łebę dopiero po II wojnie światowej, a polscy osadnicy tworzyli nową epokę miasta.

  Dzisiejsza Łeba, jedna z najładniejszych miejscowości tej części wybrzeża, pomimo letniego harmidru i gwaru, nie zatraciła swojego rybackiego charakteru. Sprzyja temu woda otaczająca miasto z trzech stron. Łeba to też spory ośrodek turystyczny, posiadający ponad trzydzieści tysięcy miejsc noclegowych w licznych ośrodkach wczasowych, pensjonatach i kwaterach prywatnych. Miasto wraz z sąsiednią Rąbką jest także dogodną bazą wypadową do zwiedzania Słowińskiego Parku Narodowego. Łeba nie posiada wielu zabytków, ale można tu trafić na atrakcyjne obiekty architektoniczne i przyrodnicze.

  Oczywiście największą atrakcją są unikatowe w skali Europy ruchome wydmy, położone około 8 km na zachód od miasta. Najstarszym obiektem są leżące na zachód od miasta ruiny kościoła św. Mikołaja, który kiedyś znajdował się w centrum miasta. Warto zwrócić uwagę na kościół rybacki, wybudowany podobno na miejscu dawnej kapliczki z 1590 roku. Gdy w 1682 roku kapliczka spłonęła, zbudowano istniejący do dziś kościół. Jego historię przypominają wmurowane w ścianę płyty nagrobne, nieduży barokowy ołtarz oraz obraz z XVII wieku. Za perełkę łebskiej architektury uchodzi zameczek z przełomu XIX i XX wieku  z wysoką okrągłą wieżą, w którym obecnie mieści się hotel i restauracja „Neptun”. Godną uwagi jest także grupa budynków rybackich z połowy XIX wieku położonych przy ulicy Kościuszki. Najładniejsze zakątki Łeby znajdują się nad Kanałem Chełstowskim oraz nad rzeką.

    Przy ujściu rzeki Łeby zaczyna się deptak z mnóstwem smażalni ryb. Tu znajduje się też niewielki port , w którym cumują łodzie rybackie oraz statek zaadaptowany na hotel i restaurację. Przebywający tu goście mogą wyruszyć kutrem w morze na ciekawą wycieczkę, na ryby lub w rejs po okolicznym jeziorze Łebsko, a przy okazji zwiedzić skansen w Klukach i zapoznać się z kulturą Słowińców. Nieopodal Łeby, w Rąbce, znajduje się miasteczko Dzikiego Zachodu, gdzie można ujeździć mustanga, spróbować traperskiej kuchni, postrzelać z łuku, potańczyć w saloonie lub obejrzeć skalpowanie i bójki pastuchów.

  Dziś Łeba stawia na dalszy rozwój turystyki, miast jest w stanie przyjąć jednorazowo kilkadziesiąt tysięcy gości. Nagłośniony ongiś przez media spór Łeby z Ustką o palmę pierwszeństwa wśród nadmorskich kurortów był trafnym chwytem reklamowym, przysporzył obydwu miejscowościom sławę. Każde z tych miasteczek ma swój niepowtarzalny klimat, malownicze pejzaże, cudowne plaże. Przyjedź i zobacz sam.

Galeria

Kapitanat Łeba  Plaża Łeba

Charakterystyczny budynek w Łebie - hotel Neptun  Port jachtowy Łeba

Dawna zabudowa   W morze

Zapraszamy do Łeby na wypoczynek!

 
POLECAMY NOCLEGI
Ustka. Willa "Janina"
Pokoje u Antoniny
Ustka."Pod Trójką"
Ustka apart. "Joanna"
Gościmy
 
Top! Top!