NOCLEGI
 
 
Noclegi w ...
Strona Główna
Ustka
Orzechowo
Przewłoka
Poddąbie
Rowy
Duninowo
Wodnica
Machowino
Machowinko
Poleć nas znajomym


Nowości
Administracja
Oferta/Regulamin
Dodaj obiekt
Moje ogłoszenie
Napisz do nas
Wszystkie artykuły
LINKI
Mapa serwisu
Polityka prywatności
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Machowino

Kościół w MachowinieMachowino
   Przejeżdżając przez tą starą rycerską wieś kierujemy się w stronę Poddąbia, Rowów, Smołdzina, Kluk. Warto jednak zatrzymać się na chwilę przed kościołem w Machowinie i jeśli  będzie akurat otwarty – zwiedzić.

   Możliwy jest też nocleg w jednym z gospodarstw agroturystycznych. Można wtedy na spokojnie i bez pośpiechu zwiedzić kościół i pałac. Noclegi nie są drogie, a wypoczynek nad Pomorzu to przecież nie tylko morze, plaża i mewy śpiew...
   Kościół w Machowinie (dawniej Machmin)   nie jest stary, bo wybudowany w 1892 roku na miejscu XV-wiecznej, średniowiecznej świątyni, która uległa zniszczeniu w 1634 roku w okresie walk ze Szwedami. Jest to budowla murowana w stylu pseudogotyckim. Z dawnego kościoła zachował się witraż z 1570 roku z herbem rodziny von Schwaven w oknie prezbiterium. Kościół wewnątrz mówiąc oględnie wyposażony bardzo skromnie , jak większość kościołów poewangelickich. Stare ławki pod grubą warstwą farby kryją nazwiska  zasiadających w nich kiedyś  rodzin . Miejsce, gdzie stoi ołtarz fatalnie zeszpecone przez obłożenie nowoczesną terakotą. W prawym rogu stara zabytkowa chrzcielnica. Na chórze zaś stare nieczynne organy pamiętające czasy germańskie, czego dowodem – nuty ,instrukcja obsługi i tabliczka znamionowa wytwórcy w języku niemieckim. Można je zobaczyć po otwarciu pokrywy klawiatury. Jakby czas cofnął się o 100 lat…


  Jeśli uda się nam wejść na strych, czeka nas nie lada niespodzianka w postaci tablicy-epitafium upamiętniającej ofiary I Wojny Światowej z miejscowości Karzcino i Bydlino.(Ciekawe - dlaczego nie ma nikogo z Machowina? Mieszkali tu sami dekownicy?) A może była jeszcze jedna tablica z listą mieszkańców Machowina?

Dziwne są losy ludzkie, ci którzy tu mieszkali i dożyli sędziwego wieku – nikt o nich nie pamięta, nie zna ich nazwisk. Natomiast ci młodzi ludzie, którzy zginęli – pozostał po nich ślad w postaci tej tablicy. Podobną  „pamiątkę” po I Wojnie Światowej można oglądać w wiosce Cisowo oddalonej o 3 km od Darłowa. Stoi tam przed kościółkiem kamienny słup z wykutymi nazwiskami osób z pobliskich wiosek, którzy zginęli.
   W codziennym pośpiechu warto zwolnić, zastanowić się nad przemijaniem, nad tym, że pozostają po nas tylko wielkie dzieła w postaci monumentalnych budowli typu kościół czy pałac.


Trochę informacji  historycznych.
Wieś sołecka położona na Wybrzeżu Słowińskim nad rzeką Gnilną przy drodze Bydlino - Objazda, zamieszkana przez 493 mieszkańców. Wieś na planie ulicówki.
Machemyn (1364), Machemin (1337), Machmin (1568). Poprzednio raczej Machomino i jest to nazwa utworzona od nazwy osobowej Mach, Macho lub Machoma. Nazwa łacińska wsi (wg poniżej wym. dokumentu): Machemin.W roku 1337, w umowie słupskich radnych z lennikami tych ziem – Święcami wskazana została nazwa wioski i jej położenie. Oto fragment z umowy: [...]...w górę strumyka Wrechów aż do mostu, przez który prowadzi droga do wsi Machowino, od tego mostu wzdłuż drogi aż do dębu, który stoi nad strumykiem Darchin,...[...]

W myśl tego dokumentu wieś została przekazana mieszkańcom Słupska przechodząc z lenna Święców. Przyczyną zmiany gospodarza terenu nad Słupią było uruchomienie żeglugi po rzece Słupi, łodzie i statki miały przepływać do Słupska. Wówczas był już tutaj młyn. Wiek wsi określa się na porównywalny do wieku wsi Charnowo. Na podstawie porównania czasu powstawania w okolicy miejsc osiedleń Słowian można powiedzieć, że osada słowiańska tu powstała ok. VIII / IX w.  Stąd wywodzi się możny patrycjuszowski ród pomorski von Schwaven, który przybył z południa Niemiec (stąd zapewne nazwisko).


1337 rok - wieś po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach jako „Machemin”.
1485 rok - książę Bogusław X nadał Lorentzowi i Simonowi Schwaven Machowino i inne wsie.
1507 rok - Jürgen Schwaven był burmistrzem Słupska, a Bartholomäus w 1560 roku książęcym kanclerzem, a później ewangelickim biskupem w Kamieniu Pomorskim.
XVIII wiek - majątek przeszedł w ręce Lettowów.
1784 rok - we wsi był folwark, młyn wodny, karczma, kuźnia i łącznie 24 dymy. Mieszkańcy Machowina utrzymywali też nauczyciela.
1805 rok - majątek wraz z wsią Bydlino przeszedł we władanie starego patrycjuszowskiego rodu von Uckermann ze Stargardu. W ich posiadaniu wieś pozostawała do 1930 roku. Wówczas  wieś została wykupiona i Machowino stało się wsią chłopską.
1939 rok - wieś liczyła 71 gospodarstw.


Kościół filialny pw. Podwyższenia św. Krzyża wybudowano w 1892 roku na miejscu XV-wiecznej, średniowiecznej świątyni, która uległa zniszczeniu w 1634 roku w okresie walk ze Szwedami. Jest to budowla murowana w stylu pseudogotyckim. Z dawnego kościoła zachował witraż z 1570 roku z herbem rodziny von Schwaven, znajdująca się w kruchcie płyta nagrobna z 1597 roku, dzwon z 1606 roku, chrzcielnica z 1613 roku oraz XVII-wieczny konfesjonał i chór.

Kościól w Machowinie - widok z chóru
Widok z chóru
Płyta nagrobna wmurowana w ścianę kruchty kościoła w Machowinie jest jedną z najstarszych pły nagrobnych w powiecie .Dawniej  spoczywała w posadzce przed ołtarzem kościoła, a na niej umieszczono stół chrzcielny. Płyta jest mała (112 cm długości i 58 i pół centymetra szerokości), najmniejsza z wszystkich zachowanych w całym powiecie.
Napis na brzegach płyty jest niestety tak dalece starty, że nie da się już odczytać nazwiska ani imienia pochowanej tam osoby. W rogach płyty znajdują się małe rozety, w środku zaś, w większym i podwójnym kręgu umieszczona jest jeszcze jedna większa rozeta z czterema liśćmi koniczyny. Osoba tam pochowana zmarła dwudziestego trzeciego stycznia roku 1596, a był nią prawdopodobnie rycerz Lorentz Suabe (Schwabe), którego herb zachował się w witrażu w jednym z okien zakrystii kościoła. 
W herbie rodu von Schwabe  znajduje się róża z trzema liśćmi koniczyny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.( Zródło -  strona internetowa -  Powiat Słupski)

 
POLECAMY NOCLEGI
Ustka. Willa "Janina"
Pokoje u Antoniny
Ustka."Pod Trójką"
Ustka apart. "Joanna"
Gościmy
 
Top! Top!