NOCLEGI
 
 
Noclegi w ...
Strona Główna
Ustka
Orzechowo
Przewłoka
Poddąbie
Rowy
Duninowo
Wodnica
Machowino
Machowinko
Poleć nas znajomym


Nowości
Administracja
Oferta/Regulamin
Dodaj obiekt
Moje ogłoszenie
Napisz do nas
Wszystkie artykuły
LINKI
Mapa serwisu
Polityka prywatności
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Mikołajek nadmorski

     Roślina występująca na  wydmach  nadmorskich, niestety niezbyt często spotykana. Mnie udało się spotkać jedno stanowisko wyeksponowane na plaży w Gdyni Babie Doły .

   Jest to gatunek występujący na wybrzeżach mórz:  Morza Bałtyckiego, Północnego, Śródziemnego, Czarnego i Atlantyku. W Polsce największe skupiska tej rośliny można spotkać w rejonie Zatoki Gdańskiej.

  Roślina objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Jest zagrożona wskutek zalesiania wydm, na których występuje, oraz zrywania i przesadzania do ogródków przydomowych. Jak podaje Wikipedia "największe jej skupisko znajduje się pomiędzy Ustką i Mielnem" (mnie nie udało się spotkać tej rośliny w tym rejonie), na Mierzei Wiślanej i w rezerwacie przyrody "Mechelińskie Łąki" . Najwcześniej w Europie mikołajek nadmorski został objęty ochroną nad Zatoką Gdańską, na mocy "Rozporządzenia policyjnego dotyczącego mikołajka", obowiązującego od 1902 roku.

    Znajduje się w herbie miejscowości Dziwnów, Żelistrzewo i Ustronie Morskie.

Mikołajek nadmorski 

  Jest to na tyle charakterystyczna i rzadko występująca roślina, że znalazła swoje miejsce w twórczości ludowej. Element w kształcie kwiatu mikołajka znajdziemy w haftach kaszubskich szkoły puckiej. 

 Mikołajek - haft

 

 
POLECAMY NOCLEGI
Ustka. Willa "Janina"
Pokoje u Antoniny
Ustka."Pod Trójką"
Ustka apart. "Joanna"
Gościmy
Odwiedza nas 1 gość
 
Top! Top!